Od projektu do realizacji czyli jak wygląda i ile trwa proces projektowania wnętrz


Aranżacja wnętrz to bardzo złożony proces, który obejmuje kilka etapów i opiera się na silnej współpracy pomiędzy projektantem a inwestorem. Celem jest bowiem nie tylko stworzenie praktycznego i pięknego wystroju, ale zazwyczaj także zmieszczenie się w ściśle ograniczonym budżecie. Jak wygląda ten proces oraz jak długo może trwać?

Etap 1: poznanie potrzeb klienta

Dobry projektant wnętrz to osoba, która jest w stanie wykorzystać swoją kompleksową wiedzę i spełnić potrzeby klientów. Aby jednak móc wcielić je w życie, bardzo ważne jest ich dogłębne poznanie. Dlatego projektowanie wnętrz rozpoczyna się od przeprowadzenia rozmowy z inwestorem, na bazie której poznaje się oczekiwania klientów, np. co do preferowanej stylistyki oraz funkcjonalności w pomieszczeniu.

Etap 2: przekazanie wstępnych koncepcji i propozycji układów funkcjonalnych

Drugim krokiem jest przekazanie klientom kilku koncepcji będących rezultatem uzyskanych podczas pierwszego spotkania informacji (etap ten trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni w zależności od wielkości opracowywanej inwestycji).  Chodzi tu jednak nie tylko o ukazanie wyglądu pomieszczenia, ale przede wszystkim o układ funkcjonalny i zastosowane materiały. Ostateczny rezultat jest najczęściej połączeniem wszystkich ukazanych koncepcji oraz sugestii klienta i wskazówek projektanta. Etap ten może być również dopełniony wspólną wizytą w sklepie, w trakcie której projektant wnętrz i inwestor mają możliwość porozmawiania o wadach i zaletach konkretnych rozwiązań oraz przede wszystkim sprawdzenia, jak opcje katalogowe prezentują się w rzeczywistości.

Etap 3: wizualizacja

Po omówieniu wszystkich szczegółów klient otrzymuje trójwymiarową wizualizację finalnego wyglądu wnętrza. Jest to etap na którym zazwyczaj dochodzi już tylko do kosmetycznych zmian, oczywiście o ile w sposób rzetelny zostały przeprowadzone poprzednie kroki. To właśnie ten etap jest najbardziej czasochłonny, dlatego bądźmy gotowi że potrwa to około 3-4 tygodni.

Etap 4: dokumentacja wykonawcza (rzuty techniczne)

Po naniesieniu korekt projektant przechodzi do drobiazgowego przygotowywania dokumentacji wykonawczej, co pozwoli na przeniesienie idei z programu graficznego do rzeczywistości. Czas jaki jest potrzebny na jej wykonanie to około 2 tygodni. Wymarzone wnętrze to efekt zaangażowania zarówno projektanta jak i inwestora, czemu służy przede wszystkim sprawna komunikacji pomiędzy stronami. Dlatego dobry projektant to nie tylko technik ze znakomitą wiedzą odnośnie zasad aranżacji, ale także psycholog będący w stanie wczuć się w potrzeby klienta.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*


ul. Rusałka 10, 20-103 Lublin
+48 880 146 790
olgafranzovska@gmail.com
Copyright © Design Zone 2017-2022
Projekt i realizacja sideline